Prova på att gå igenom den nya tunneln under järnvägen vid S:t Persgatan

Lördagen den 12 september klockan 13.00-16.00 har du möjlighet att prova på att gå igenom den nya tunneln som går under järnvägen vid S:t Persgatan.

Personal från Trafikverket och Uppsala kommun samt representanter för entreprenören kommer finnas på plats för att svara på dina frågor samt berätta mer om det arbete som genomförts och vad som händer framöver. Vi bjuder även på fika i anslutning till tunneln och ingen föranmälan krävs.

Projekt i sluttampen

Att bygga en tunnel under järnvägen är en del av arbetet med att bygga två planskilda korsningar vid S:t Persgatan och S:t Olofsgatan. I samband med att Trafikverket bygger två nya tunnlar under järnvägen ska även nya cykelbanor byggas längs järnvägsspåren. I området kommer också en park att anläggas.  Arbetet med de planskilda korsningarna beräknas vara klart år 2027.

Nya tunnlar ökar säkerheten och framkomligheten

Trafikverket bygger i samarbete med Uppsala kommun om korsningarna vid S:t Persgatan och S:t Olofsgatan så att du säkrare och lättare ska kunna röra dig genom Uppsala. Med två tunnlar under järnvägen blir det både smidigare att cykla, gå och ta bilen genom staden.

Läs mer om Trafikverkets arbete med de planskilda korsningarna Uppsala planskilda korsningar, S:t Persgatan och S:t Olofsgatan - www.trafikverket.se

Prova-på-aktiviteten är en del av Kulturnatten i Uppsala 2026  Kulturnatten Uppsala

11 augusti 2026