Pågående arbeten i Främre Boländerna
Just nu genomförs flera olika arbeten i Främre Boländerna, bland annat så bygger vi om vägar och utvecklar parker. Framöver kommer även olika aktörer utveckla nya byggnader. Här kan du läsa mer om den senaste utvecklingen.
I samband med att Bergsbrunnaplan och Säbygatan byggs om kommer framkomligheten att påverkas. Du som går, cyklar eller kör bil behöver välja en annan väg genom området för att ta dig till södra delen av Säbygatan. I kartan ovan kan du se några förslag på färdvägar. Kartan kommer att uppdateras och utvecklas med tiden.
Bergsbrunnaplan
Under hösten 2026 börjar vi bygga om Bergsbrunnaplan. Bergsbrunnaplan ska bli en entré till Främre Boländerna med grönska och möjlighet till avkoppling. I samband med ombyggnationen kommer parken att stängas av. Det finns fortfarande möjlighet att besöka de andra parkerna i området – Bergsbrunnaparken, Knvistaplan och Märstaplan. Arbetet beräknas vara klart hösten 2027.
Säbygatan
Under hösten 2026 startar ledningsarbeten längs norra delen av Säbygatan. Arbetet beräknas pågå till våren 2027. Arbetet kommer påverka framkomligheten längs Säbygatan. Läs mer på Aktuella vägarbeten och avstängningar - Uppsala kommun
Parkeringar
Det kommer fortsatt gå att parkera i Främre Boländerna. I kartan ovan kan du se var några av parkeringarna finns tillgängliga. Fler parkeringar hittar du även i Uppsala kommuns parkeringskarta.
Säbygatan 9
Återställning kring byggnaden på Säbygatan 9 slutförs under hösten.
